תפריט
מפרט טכני

מדוע חובה לקבל מפרט טכני בבדק בית?

כאשר אתם נמצאים במהלך של רכישת נכס חדש, הכלי החיוני והחשוב ביותר לבדיקה ווידוא שבנכס שאתם רוכשים לא קיימים פגמים שלא ידעתם עליהם, הוא בדק בית.
בדק בית הוא תהליך מקצועי ומורכב, אשר מתבצע על ידי חברה מומחית הכוללת מהנדסים ואנשי מקצוע בשלל תחומים. מטרתה של הבדיקה היא לשמור על זכויות הקונה מול הקבלן, באמצעות גילוי ליקויים שאינם תואמים לתוכנית המקורית של הנכס. ליקויים כאלו יכולים לבוא לידי ביטוי באיטום, בבידוד, וגם במפרט הטכני.

מהו מפרט טכני בבדק בית?

מפרט טכני הוא מסמך המהווה תוספת חשובה וחיונית לתכניות העבודה בשיפוץ או בבנייה. המסמך הזה למעשה מסביר ומפרט מה אתם רוצים לבנות כל דבר בבית החדש שלכם, ולכן, מהווה בסיס חשוב מאד להצעת המחיר של הקבלן.

להלן דוגמא לבדק בית אשר ביצענו בדירה למשתכן – שימו לב לנתונים:

 

במציאות בדירה מפרט טכני  
1.6 מ' אמבטיה באורך של 1.7 מ' 1
60/60 ס"מ חלון מקלחת הורים 110/55 ס"מ 2
לא קיים חלון חדר אמבטיה 60/60 3
בוצע 1 מפסק מחליף חדר הורים, כמות  2 4
לא בוצע כלל מפסק מחליף חדרי שינה –כמות 1 5
4 מרווח אויר 4 (מ"מ) עובי זכוכית בידודית 4 מרווח אוויר 6 (מ"מ) 6
לא קיים מערכת ניטור ובקרה של צריכת חשמל 7
לא קיים קוצב זמן לדוד 8

המפרט הטכני מתאר את מה שאמור להיות בבית, בנכס, לפי התוכניות המקוריות שסגרתם מול הקבלן. "במציאות בדירה" מראה לנו מה קורה בפועל, לאחר שבוצע בדק בית. כפי שאתם יכולים לראות בטבלה הנ"ל, קיימות אי התאמות מטרידות, בלשון המעטה, בין התוכנית המקורית לבין מה שקורה בפועל בנכס. מידות לא נכונות, מפסקי חשמל לא קיימים, מערכת ניטור ובקרה של צריכת חשמל לא קיימת כלל, אין חלון אמבטיה, וכן הלאה.

בהחלט עשוי להיווצר מצב בו ישנם פערים בין התוכניות והסיכומים עם הקבלן, לבין המציאות. הקבלן עשוי לבצע שינויים ללא ידיעתכם, ובמילים אחרות – אל תוותרו על מה ששילמתם!

מה ניתן לעשות כדי למנוע מצב זה?

ראשית כל, אל תקלו ראש בנושא בדק בית לפני מסירת הנכס. נכון שרכישת בית או דירה גובים עלויות רבות, אבל זה לא המקום לחסוך בו. ביצוע בדק בית הוא הליך קריטי שיחסוך לכם עוגמת נפגש רבה בהמשך.

שנית, יש לבצע בדק בית אשר כולל מפרט טכני. כפי שאתם יכולים לראות, המפרט הטכני מספק תמונה מדויקת לגבי המצב של הבית, נתונים אשר ניתן למסור לקבלן באופן מדויק ומפורט, על מנת שיבצע את התיקונים הנדרשים. חשוב לציין כי החוק מחייב את הקבלן למסור מפרט טכני, ובהחלט כדאי להיעזר במומחה שיבדוק לפרטים שהנכס כולל בפועל את מה שכתוב במפרט הטכני, וכמובן לבצע את ההשוואה לאחר התיקונים!

כשם שלא תרכשו מחשב בלי לדעת מה המפרט הטכני שלו, כך אסור לקבל נכס חדש שרכשתם, ללא מפרט טכני. אם ברצונכם לקבל מידע נוסף בנושא, להתייעץ, לשאול ולקבל מענה, נשמח לתת לכם שירות מקצועי, איכותי ויעיל.

Print Friendly, PDF & Email
דילוג לתוכן