תפריט
תקופת אחריות קבלן

תקופת בדק בית ותקופת האחריות – מה ההבדל?

חברת שטופמכר מומחית לביקורת מבנים, עורכת בדיקה מקיפה ויסודית בזמן תקופת הבדק ויודעת לאמוד על כל הליקויים והפגמים שחבויים בדירה. בתום בדיקה מקצועית תגיש החברה דו"ח מהימן על מצבו ותקינותו של הנכס.

"תקופת בדק בית" הינה תקופה שמתחילה בזמן שהדירה המיועדת עומדת לרשותו של הרוכש. תקופת הבדק נמדדת בהתאם לכמה נושאים: יש תקופת בדק לשלד הבניין, תקופת בדק לאיטום, לחיפוי, צבע, לרצפה, למערכת האינסטלציה וכדומה. לעומת זאת, תקופת האחריות היא תקופה שמוגדרת לשלוש שנים והיא חלה מיד בתום התקופה של הבדק.

מהי תקופת בדק בית?

בכל רכישה של דירה מקבלן יגיע הרגע בו יקבל הרוכש המאושר את המפתחות לבית החדש. מאותו שלב ובהתאם לחוק המכר, חוק שמבטיח לשמור על ההשקעה של רוכש  דירה, קיימים שני פרקי זמן: תקופת הבדק ותקופת האחריות. מרגע שנכנס הרוכש לדירה תחל התקופה שמכונה –  “תקופת הבדק”, תקופה זו היא תקופה שקבועה בחוק והזמן שלה ישתנה בהתאם לפגם או לליקוי שיכול להימצא בדירה, למשל אם ימצא ליקויי של סדק בקיר אז תקופת הבדק עבור זה היא – חמש שנים, משמע שלרוכש יש טווח זמן של חמש שנים לדווח על אותו ליקוי ספציפי לקבלן, על מנת שהאחריות  והטיפול באותם סדקים יהיו על חשבונו.

מהי תקופת אחריות?

משהסתיימה לה תקופת הבדק, תחל תקופת האחריות שאורכת בדרך כלל כשלוש שנים, במהלכה הקבלן יהיה מחויב לתקן את הליקוי רק אם הצליח הרוכש להוכיח מעל לכל ספק כי הליקוי הוא פגם בבניה ולא פגם שנגרם בשל הזנחה של הרוכש או בעקבות רשלנותו.

מה ההבדל המהותי בין שתי התקופות?

כפי שציינו לעיל, בתום תקופת בדק בית, תיכנס לתוקפה תקופת האחריות שחלה על הקבלן. אחד ההבדלים המהותיים ביותר בין שתי התקופות הללו תהייה למעשה חובת ההוכחה, כשהמשמעות היא שבמידה ובזמן תקופת הבדק הרוכש גילה מנעד ליקויים בדירה שרכש מהקבלן, הקבלן יהיה חייב לתקן את הליקויים הללו, בעוד שבתקופת האחריות יהיה הרכוש צריך להוכיח שמדובר בליקויים שהם עוד לפני שרכש את הדירה, שהם תוצר לבנייה קלוקלת של הקבלן. מה שעשוי להצביע על שימוש בחומרי גלם זולים או חומרים שאינם עומדים בתקנים וכדומה. משמע, תקופת בדק בית היא  תקופה מוגבלת ולכן חשוב שהרוכש יודיע על הליקויים כמה שיותר מוקדם על מנת להצליח לשפר את הסיכויים לפיצוי הולם מהקבלן.

 

תקופת בדק בית

 

מה עושים כשהקבלן מתנער מאחריות?

במצב כזה ישנם שתי אפשרויות, תביעה על חוק המכר או תביעת נזיקין על הפרה של חוזה ורשלנות לפי המקרה הספציפי. חשוב לזכור שאחריות הקבלן מחולקת ל- 3 פרקי זמן: תקופת בדק בית, תקופת אחריות ותקופת סיום האחריות. התקופה של סיום האחריות תתקיים רק בהתאם לאותם תנאים:

  • כשיש אי התאמה בין הנכס לבין כל מפרט התוכניות של המבנה.
  • כשיש אי התאמה בכל רכיבי הנכס.
  • היה והרוכש התריע בפני הקבלן כמה שיותר מהר בזמן של תקופת האחריות ומסיבות שונות שלא לו, התעכב התיקון והטיפול בליקוי וחצה את תקופת האחריות.

נמצאים לקראת רכישת דירה? במידה וחשוב לכם שהדירה שאתם רוכשים עומדת בכל התקנים ונעדרת מכל ליקוי או פגם, חשוב שתערכו בדיקת דירה מקיפה ויסודית בעזרת חברת שטופמכר, חברת ביקורת מבנים שתספק לכם דו"ח מפורט עם כל הסעיפים הרלוונטיים לדירה שלכם. בדיקה זו תאפשר לכם ללכת על עסקה בראש שקט ולא חלילה למצוא את עצמכם עומדים בפני שוקת שבורה שלא תדעו כיצד לצאת ממנה. 

Print Friendly, PDF & Email
דילוג לתוכן