דף הבית » דוח ליקויי בניה
דוח ליקויי בניה

דוח ליקויי בניה

בדיקת ביקורת מבנה נעשית בטרם מתבצעת רכישה של דירה לאדם שמעוניין לרכוש אותה. הבדיקה נעשית על ידי מומחים בתחום בדיקות מבנים כמו מהנדסים או שמאי מקרקעין, שבמהלך הבדיקה מנפיקים דו"ח ליקויי בניה שחושף את כל אותם ממצאים שנגלו במהלך הבדיקה. הדו"ח מפרט אודות הליקויים והפגמים שיש בדירה ומציג מספר פתרונות לתיקון יחד עם עלויות נלוות. חברת שטופמכר, מומחית בביקורת מבנים תסייע לכל אדם שמעוניין ברכישת נכס לוודא שהוא עומד בפני עסקה משתלמת ושכל בעיה בנכס (אם נמצאה) תתוקן על ידי הקבלן או המוכר, מבעוד מועד.

חשיבות הדו"ח

דו"ח בדיקת ליקויי בניה מהווה חשיבות לכל סוג של נכס שעומד למכירה, גם אם מדובר בדירה חדשה ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בדירה מיד שנייה. בנכסי יד שניה נעשה שימוש במשך שנים, חשוב שעין מקצועית תערוך בדיקה יסודית בתשתית של הדירה ותוודא כל ליקוי או פגם שקיים או עתיד להופיע. בתים ונכסים רבים יכולים להראות מבחוץ משופצים למשעי וללא כל נזק משמעותי, אולם הצנרת יכולה להיות ישנה ורקובה ויכולים להימצא עוד מנעד של ליקויים שחלקם אף לא בטיחותיים. בהיעדר בדיקה שכוללת דו"ח מפורט שעובר על כל המערכות של הבית ובודק באמצעות מכשור שתוצאותיו נרשמים בדו"ח, רוכשים רבים יכולים למצוא את עצמם נאלצים לבצע שיפוץ נרחב במאות שקלים בנכס שרכשו זה עתה.

כיצד מורכב דו"ח בדיקת ליקויי בניה?

הדו"ח שנעשה על ידי אנשי מקצוע מציג בראש ובראשונה את התקנים הקיימים במבנה, לאחר מכן הדוח מדווח על כל הציוד הנלווה בו נעשה שימוש על מנת לאתר ליקויים ופגמים במבנה, זאת על מנת להוכיח את רמת המקצועיות ועומק הבדיקה שנעשית. לאחר מכן הדו"ח מתאר את הנכס עצמו ורק אחר כך הוא מספק את כל הממצאים שנתגלו בחלקים השונים במבנה. להלן דוגמאות לרכיבים שנבדקים ומפורטים בדו"ח:

 • סקירת שלד המבנה.
 • בדיקה לגילוי נזילה מתחת לריצוף או בקירות, מה שיכול להיגרם מצנרת ישנה.
 • בדיקת איטום המבנה מהקירות הפנימיים או מהגג.
 • בחינת יציבות אריחים ישנים בחללי הבית.
 • בדיקת חלונות, דלתות, ריצוף.
 • בדיקות תברואה.
 • בחינת סדקים בקירות.
 • בדיקת מערכות חשמל, אינסטלציה, גז ומיזוג.
 • בדיקת חיפויים ועבודות צבע לקויות.
 • מדידת עוצמת רעש.
 • בדיקת זיהום אוויר.

בכל בדיקה יפורט בקפדנות הליך הבדיקה וכל הממצאים שלה. כמו כן, יפורט אם אכן קיים חשש למגורים ומה רמת הבטיחות שהמבנה מספק. במידת הצורך יכתוב המהנדס את המלצתו ודרכים לשיפור. לאחר פירוט יוצג בדו"ח אומדן עלויות לתיקונים עפ"י פירוט בחוות הדעת. הדו"ח יכיל גם תמונות לצרכי הוכחה של הליקויים והסבר קצר תחתיהן.

לדו"ח שני שימושיים עיקריים

חוות דעת הנדסית ומקצועית – הדוח ישמש בראש ובראשונה חוות דעת שתוגש לקבלן של המבנה שידע מה עליו לתקן. במצב זה, הדו"ח ישמש כמסמך מקצועי והנדסי שמנחה את הקבלן ואנשי המקצוע בעבודתם. ברוב המקרים הקבלן ישתף פעולה ויפעל כנדרש ויתקן את כל מכלול הליקויים. אולם לעיתים הוא עלול גם לא לשתף פעולה ואז נאלץ לפנות להליך משפטי.

ראייה משפטית – במקרה והקבלן לא ישתף פעולה ויסרב לשפץ את כל מה שאותר כליקוי במסגרת אחריותו, יהיה ניתן לפנות להליך משפטי. הייצוג המשפטי יעשה באמצעות עו"ד שמתמחה בתביעות בתחום ביקורת מבנים, שיבסס את כל הטענות שלו בהתאם לדו"ח שנעשה על ידי המהנדס ובהתאם לחוק המכר.

בכל מועד רכישת נכס חדש פנו אלינו, לחברת שטופמכר שמומחית במתן שירותי בדיקת מבנים שתספק לכם דו"ח מהימן שיחשוף את כל הליקויים בנכס. רק כך תוכלו להיות סמוכים שאתם עושים את העסקה הבטוחה ביותר.

דילוג לתוכן