תפריט
אישור קונסטרוקטר

אישור קונסטרוקטור – אל תתקדמו בלעדיו!

דירה חדשה או לפני רכישה חייבת לעבור בדיקת מהנדס ובמידת הצורך בדיקה של קונסטרוקטור, על מנת לוודא את תקינות הבית על כל רבדיו. העניין הוא שרוב האנשים לא באמת יודעים מה עושה מהנדס בבדק הבית, מה התפקיד של הקונסטרוקטור, מה ההבדל ביניהם, ומדוע כל כך חשוב לקבל אישור קונסטרוקטור על מבנים ועל חלקים נוספים שנוספו כגון פרגולה, בריכה ועוד. התשובות לכל השאלות הללו ומידע חשוב נוסף – לפניכם.

מה זה קונסטרוקטור?

קונסטרוקטור הוא מהנדס בנייה המתמחה בקונסטרוקציה, תפקידו לוודא את חוזק המבנה, מיקום העמודים, כמות הברזלים, עובי הבטון ועוד. קונסטרוקטור עוסק בתחומים אלו גם במבנה חדש וגם בשיפוץ מבנה קיים ומוודא כי הקבלן המבצע, מוציא לפועל במדויק את תוכנית המהנדס עבור המבנה, על מנת להימנע כמה שיותר מליקויי בנייה בהווה או בעתיד, אשר עשויים לעכב את הבנייה או לעצור את העבודה לחלוטין.

מה ההבדל בין מהנדס לבין קונסטרוקטור?

זו שאלה חשובה שיש לתת עליה את הדעת, מכיוון שמי שאינו חלק מתחום הבניין באופן מקצועי, והרי רוב האנשים אינם, לא מבינים מה ההבדל בין מהנדס לבין קונסטרוקטור. קודם כל נתחיל בכך שגם קונסטרוקטור הוא מהנדס. ההבדל ביניהם הוא בתחומי האחריות: מהנדס מבצע בדק בית, עובר על הנכס, על הקירות, העמודים, התקרות, מעטפת הבניין, אלומיניום, אינסטלציה, איטום וכו'.

במידה ולמהנדס קיים חשד  לכשל קונסטרוקטיבי, הוא יציין את הנושא בדו"ח שלו וינחה להזמין מהנדס קונסטרוקטור לביקורת.

כלומר, חשוב להבין כי בדק בית אשר מבוצע על ידי מהנדס, ומתקבל אישור מהנדס, הוא אינו מבוצע על ידי קונסטרוקטור. המהנדס יזמין קונסטרוקטור רק במידה והוא מאבחן חשד לליקוי כלשהו, האחרון רשאי להוציא אישור מהנדס קונסטרוקציה על המבנה.

לדוגמא – אישור מהנדס או קונסטרוקטור לפרגולה?

אם ברצונכם לבנות פרגולה בחצר ביתכם, או שאתם עומדים לרכוש בית שיש בו פרגולה, הרי שחשוב מאוד לבצע בדיקת מהנדס לתכנון הפרגולה, במידה וטרם נבנתה, או בדיקה בשטח לתקינותה במידה וקיימת, על מנת לוודא את תקינותה הבטיחותית, יציבותה, חומרי הגלם, אופן הבנייה, אופן ההתקנה ועוד. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא חלילה שהפרגולה תתפרק מעל ראשכם או מעל ראש יקיריכם.

בדיקה כזו מבוצעת על ידי מהנדס (בכפוף הצגת תכניות ביצוע למהנדס). במידה והמהנדס אבחן ליקויים, חריגות או סיכונים כלשהם בפרגולה או בתכנון שלה, קונסטרוקטור ייכנס לתמונה וייתן את חוות דעתו המקצועית בנושא.

אישור קונסטרוקטור לבריכה

מסתבר כי על מנת לבנות בריכה בחצר או על גג בניין, נדרשים אישורים מהותיים מול הרשות המקומית, ונדרשת מעורבות של מספר אנשי מקצוע כגון אדריכל, מודד, מהנדס אינסטלציה, קונסטרוקטור, קבלן, חשמלאי, רצף ועוד. אישור קונסטרוקטור לבריכה מתייחס לעומס הבריכה והמים, לתמיכות הפלדה הנדרשות ולעוביין, ובעצם לכל מה שנדרש על מנת לתת אישור הנדסי להקמת הבריכה.

בדק בית

בדק בית לפני רכישה – מהנדס או קונסטרוקטור?

אם אתם נמצאים לקראת שלב בדק בית לפני רכישה, עליכם להזמין מהנדס לבדיקת המבנה. המהנדס אשר מתמחה בתחום בודק את המבנה על כל רבדיו, במידה ומוצא ליקוי מבני כלשהו או חשד לליקוי כלשהו, הוא מנחה להזמין קונסטרוקטור לביצוע ביקורת וההמשך יתבצע על פי המלצותיו.

Print Friendly, PDF & Email
דילוג לתוכן