דף הבית » בדיקת ליקויי בניה » ליקויי בניה נפוצים
ליקויי בנייה נפוצים

ליקויי בניה נפוצים

אחד המושגים שאף אחד מאיתנו אינו שש לשמוע הוא "ליקויי בניה". בין אם אתם בעלי נכס אשר מעוניינים למכור אותו, ובין אם אתם מתעניינים ברכישת נכס, תהליך איתור ליקויי בניה הינו חשוב ומשמעותי על מנת לקבל חוות דעת מקצועית על מצב הנכס. בנוסף, התהליך מסייע במשא ומתן ברכישה, באמצעות קיזוז עלויות תיקוני הליקויים, ולמנוע תיקונים ועלויות נוספות לאחר הכניסה לנכס בפועל.

לא אחת, ניתן למצוא בנכסים חדשים יותר ופחות, ליקויי בניה קלים וליקויי בניה חמורים, אשר לא רק משפיעים על שווי הנכס, אלא גם משמשים מטרד בחיי היום יום של דיירי הבית. על תהליך האיתור של ליקויי בניה נפוצים ועל חשיבות חוות דעת מקצועית וקבילה בבית המשפט, בעמוד שלפניכם.

איתור ליקויי רטיבות

ליקויי רטיבות הינם בין הליקויים המרכזיים אשר יש לבחון בנכס העומד למכירה או לרכישה, ומהווים לצערנו ליקוי שכיח בבתים רבים בישראל. ליקויי הרטיבות יכולים לנבוע כתוצאה מכשלים במערכת אספקת המים, כשלים במערכת האיטום, כמו גם כשלים במערכת הניקוז. אספקת המים וניקוז המים לא נראים ויזואלית בנכס, הן קריטיות לתפקוד תקין של הנכס ולכן חובה לבצע בדיקה, מכיוון שפגיעה בהן מהווה פגיעה מהותית בתפקוד הנכס בצורה תקינה.

מה גם שכאשר פגיעה באחת המערכות הללו נראית לעין, הרי שזהו כבר שלב בו הרטיבות יכולה להשפיע על תפקוד הנכס ודייריו, ולכן קריטי במיוחד לבצע בדיקה לפני כניסה לבית חדש וכמובן ישן.

האבחון מתבצע באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם, על ידי בעלי מקצוע המתמחים בתחום ובמערכות השונות. באמצעות מצלמה תרמית ומד לחות, מבצע המהנדס בדיקת רטיבות מעל פנלים, בקירות ובתקרה, וכך מסייע לאתר ליקויים, לאבחן אותם, ולתת חוות דעת מקצועית בנוגע לטיפול בהם.

איתור בעיות איטום

נכס אטום הינו נכס בטוח. לא מדובר רק על איטום מפני פורצים ואורחים לא רצויים, אלא גם על איטום מפני חום או קור, מפני מים, מפני מפגעים תברואתיים וצרות נוספות. בדיקת איטום מהווה חלק קריטי בבדיקת נכס לפני מכירה או רכישה. כאשר מתבצעת בדיקה של איטום הנכס, אנו בודקים את הגג על מנת לוודא שהוא אטום וכי לא חודרים מים לנכס.

אנו בודקים את המרזבים, את הקירות (אף אחד לא אוהב לגלות סדקים, נפרט על כך בהמשך), את החלונות, ובקומת קרקע נבדוק גם את אטימות הרצפה, על מנת לוודא שמכל הכיוונים האפשריים, הנכס אטום.

הבדיקה נעשית בחלקה  על ידי מהנדס מוסמך ובחלקה על ידי מאתר נזילות בהתאם לבעיות שהתגלו, בעלי ניסיון ומקצועיים, אשר לא רק בוחנים את אטימות הנכס בכל האיזורים שציינו, אלא גם בוחנים את הממצאים בבדיקת מעבדה, אשר מאפשרת להם להעריך את איכות חומרי הגלם בנכס ומידת תקינותם.

חשוב להבין כי מכון התקנים מחמיר מאוד בכל הנוגע לבניה, וישנם תקנים מחמירים בנושא אשר כל קבלן נדרש לעמוד בהם. בניה שמתבצעת לא לפי תקן, גם עוברת על החוק וגם מובילה לליקויי איטום, ויפה שעת אחת קודם, על מנת לטפל בהם באופן מקצועי.

ליקויים בעבודות ריצוף

ליקוי חמור העלול לגרום להוצאה כספית גדולה הינו ישום של חומרי מלט ו/או חומרי הדבקה לא מתאימים לסוג האריח או שאינם בכמות הנדרשת. המהנדס בודק את הנכס, במידה ומורגשות תזוזות במספר אריחים, נערכת בדיקת מעבדה לבדיקת חוזק הידבקות במתיחה  לריצוף. בדיקה זו מאפשרת לדעת האם העבודה בוצעה בצורה תקנית או לא. במידה והזיהוי יהיה כלול בשנות האחריות של הדייר, הקבלן יידרש לרצף את כל הדירה מחדש; במידה ומדובר בנכס לפני רכישה, בהחלט נחסכו הוצאות גדולות  בגילוי המוקדם. בנוסף נבדקים ליקויים פוטנציאלים נוספים כמו: פילוס הריצוף, שיפועים באזורים רטובים,הפרש בין אריחים סמוכים וכו'.

אלומיניום ובטיחות

 בחברתנו, פרט לבדיקה של תפקוד פתיחה וסגירה של החלון, אנו בודקים באמצעות מכשירים מתקדמים את עובי הזכוכית, את סוג הזכוכית, והאם הוא מתאים לדרישות. לדוגמא, בדלת הזזה מסוג אלומיניום, כאשר הזכוכית הינה בידודית (זכוכית + מרווח אוויר + זכוכית) התקן מחייב זכוכית מחוסמת (זכוכית  שעברה תהליך חום וקור כך שברגע שנתקלים בזכוכית הזכוכית תישבר לחתיכות קטנות במקבץ אחד ולא תסכן במידה רבה כמו זכוכית שאינה מחוסמת העלולה לפצוע קשה).

בדיקה נוספת שאנו מבצעים באמצעות מד כוח: אנו בודקים האם פתיחת דלת הזזה אלומיניום  לא דורשת מאמץ רב מדי ,על מנת שדיירי הבית לא ייאלצו להתנהל ברמה ביומיומית עם ליקוי שידרוש מאמץ רב בפתיחה וסגירה שלדלת הזזה, כל זה כמובן בהתאם לדרישות התקנים.

איתור סדקים בקירות ובתקרה

אנשים רבים נוטים לחשוב כי סדקים בקירות או בתקרה מהווים מטרד קוסמטי ואסתטי בלבד, אך אין זה כך תמיד. לעיתים קיימים סדקים מסוכנים הדורשים התערבות קונסטרוקטור.

 חוות דעת קבילה בבית משפט – מדוע זה קריטי?

חוות דעת קבילה בבית משפט, תשמש את רוכשי הנכס כמו גם בעלי הנכס, במידה והקבלן מתנגד לתקן את הליקויים. איכות חוות הדעת חייבת להיות מקצועית ומדויקת, על מנת שהדייר הרוכש יזכה בהערכת עלות אשר נרשמה על ידי המהנדס הבודק, וכוללת את הליקויים שנרשמו, לא תיפסל מפאת בדיקה אשר אינה תואמת את התקנים וכך תושפע הערכת העלות.

על מנת לקבל חוות דעת מקצועית בנושא זה, הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו, אשר מספק בדיקת ליקויי בניה מקצועית, הכוללת חוות דעת קבילה של המהנדס הבודק.

דילוג לתוכן